אתרי קבוצת אורין-שפלטר:

סיכום שבועי: 18-24 במרץ

תקציר אירועים כלכליים מרכזיים בארץ ובעולם

פורסם ב: 12:48 25/03/2011 | מאת: גדעון גלשטיין

בארץ

השבוע נגזרו שבע שנות מאסר על הנשיא לשעבר, משה קצב. בעקבות החלטת השופטים להטיל קלון על מעשיו, יאבד קצב את הקצבה הממשלתית בגובה 1.8 מיליון שקל, אשר משמשת לתשלומים עבור לשכה, מזכירות, רכב ונהג, השתתפות בהוצאות דיור, שיחות ועיתון חינם. יחד אם זאת, הוא ימשיך לקבל את גמלתו מהמדינה בסך 47 אלף שקל בחודש.

התמונות הקשות שמגיעות מיפן מעלות תהיות רבות לגבי רמת היערכות של ישראל לאסון מסוג זה. השבוע פרסמה קרן הביטוח הממשלתית, ענבל, את תוצאות הבדיקה של היקפי הביטוח של הרכוש הממשלתי. מהממצאים עולה כי מרבית הרכוש שמוחזק על ידי המדינה באופן ישיר אכן מבטוח – בתי חולים, בתי סוהר, תחנות משטרה, משרדי הממשלה, דיור ציבורי ועוד. מאידך הביטוח הממשלתי לא מכסה את רכוש משרד הביטחון, שנמצא באחריותו של המשרד עצמו. הבעיה טמונה בכך שמשרד הביטחון לא מוסר מידע על היקפי הביטוח ולא ברור אם בכלל קיים. נקודה בעייתית נוספת היא היעדר מידע ביטוחי בחברות ממשלתיות גדולות כמו חברת החשמל, מקורות ונמלים. בעת רעידת אדמה קשה שיקום תשתיות מהיר הינו חיוני להחזרת החיים לשגרה.

ירידה חדה באבטלה. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום נתוני האבטלה לחודש ינואר שהציגו ירידה ניכרת לרמה 6.1% לעומת 6.3% שנרשמה בחודש הקודם.

המיזם של שי אגסי, בטר פלייס, חתם עם 27 עיריות על הסכמי שיתוף פעולה לפרישת תשתית החברה בחניונים העירוניים. מעבר לכך כ-350 חברות הביעו התעניינות לערוך ניסוי במכוניות החשמליות המבוססות על התשתית של בטר פלייס בציי הרכב שלהן.

בעולם

נתון מכירות הבתים הפתיע לרעה כאשר מכירות הבתים מיד שניה בארה"ב נפלו ב-9.6%. נתוני מכירות הבתים היו מתחת לתחזיות האנליסטים ועמדו על 4.88 מיליון בתים בניגוד לתחזיות של 5.1 מיליון בתים. בנוסף, מלאי הבתים בארה"ב עלה בשיעור של 3.5%. כמו כן, גם מכירות הבתים החדשים בחודש פברואר ירדו ב-17%. נרשמה  ירידה בכל הקטגוריות של בתים למעט אלה שבטווח המחירים של 150-199 אלף דולר.

כלכלת אירלנד ממשיכה לסגת. בשנת 2010 הצטמצמה הכלכלה האירית ב-1% - שנה שלישית ברציפות. ברבעון האחרון ירד תמ"ג המדינה ב-1.6% בין הסעיפים שהכבידו על הכלכלה היו האטה בצריכה הפרטיות, בהשקעות וביצוא.

סוכנות הדירוג, מודי'ס, הודיעה על הורדת דירוג האשראי של 30 בנקים בספרד. יחד אם זאת, שלושת הבנקים המובילים במדינה הצליחו לשמור על רמת הדירוג שלהם.

בבריטניה ממשיכים הדיונים סביב התקציב החדש, אשר הפתיע רבים משום שהציג הרחבה מסוימת והפחתת מסים במקום צמצום תקציבי שהיה מצופה. בינתיים מדד המחירים לצרכן ממשך לעלות ובכך הסתכמה האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים ב-4.4%.

רעידת האדמה ביפן תגרום לענקית הביטוחAIG  נזקים בסך מיליארד דולר. החברה דיווחה כי הנזק הישיר עומד על 700 מיליון דולר ושאר הסכום הוא מנזקי משנה. מניית החברה ננעלה ביום המסחר האחרון בירידה של 2%.

עסקת ענק בתחום הטלפוניהענקית הטלקום האמריקאיתAT&T  הודיעה כי תרכוש את החטיבה האמריקאית של טי-מובייל מדויטשה טלקום תמורת 39 מיליארד דולר, באחד מהמיזוגים הגדולים ביותר מאז תחילתו של המשבר הפיננסי העולמי.